KDV’den istisna olan teslim ve hizmetlerde tevkifat söz konusu olmaz... Fatura düzenleme ve amortisman ayırma sınırı 2017 yılı için 900-TL'dir ... İndirimli orana tabi işlemlerden doğan KDV iade taleplerinde iade konusu yapılamayacak kısım 2017 yılı için 21.400-TL.dir ... Gelir Vergisinden istisna kıdem tazminatı tavanı 01.07.2017-31.12.2017 döneminde 4.732,48-TL.dir ... Hizmet süresi ne olursa olsun 18 yaşından küçük 50 yaşından büyük işçilerin yıllık izin hakları 20 gündür...
TMS/TFRS   |   SPK Mevzuatı   |   Vergi Mevzuatı   |   SGK Mevzuatı 
Evlat edinen çifte doğum izni geliyor..!
Plan Bütçe Komisyonunda kabul edilen torba yasa tasarısıyla, 3 yaşından küçük çocuğu evlat edinen çalışanlar da 6 aylık ücretsiz izin alabilecek.
Evlat edinen çifte doğum izni geliyor..!

Çalışan annenin yüzü gülüyor, muhtarın maaşı artıyor, emniyet hizmet tazminatı yükseliyor. Toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren Torba Yasa Tasarısı, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. İşte tasarının günlük hayata getirdikleri:

Yarı zamanlı çalışma

Doğum izninin bitmesinin ardından anneye çocuk sayısına göre 6 aya kadar ücretsiz izin ve yarı zamanlı çalışma hakkı verilecek. Çocuk okula başlayana kadar ebeveynlerden biri yarı zamanlı çalışabilecek. Yarı zamanlı çalışmada işçiye yarım maaşın yanı sıra işsizlik sigortasından brüt asgari ücretin yarısı kadar ödeme yapılacak.

İkiz doğurana ek bir ay

İkiz ya da daha fazla sayıda doğumlarda söz konusu sürelere birer ay ilave edilecek. Bebeğin engelli doğması halinde ise her halükârda 12 ay süreyle çalışan kadın memura yarı zamanlı çalışma imkânı getirilecek.

Okul izni

Anne veya babaya, çocuğun okula başladığı ilk bir ay boyunca, normal çalışma süresinin yarısı kadar mesai yapma olanağı getirilecek.

Evlat edinen çiftler

Üç yaşını doldurmamış bir çocuğu, evlat edinen çalışana da 6 ay izin hakkı verilecek.

Fon'dan karşılanacak

Kadının yarı zamanlı çalışması durumunda çalışılan günlerin ücreti işverenden, diğer kısım ise İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacak. Muhtarların da 940 lira olan ödenekleri bin 300 liraya yükselecek.

Öğrenci, polis ve esnaf unutulmadı

25 yaşını doldurmamış öğrenciler pasaport harcı ödemeyecek.

Emniyet hizmetleri sınıfına dâhil kadrolardakilerin yararlandığı tazminat oranları yüzde 25 oranında artacak.

Çiftçinin gübre ve yem vergisi tam istisna kapsamında KDV sıfırlanıyor.

Sosyoekonomik gelişmişlik endeksi düşük illerde uygulanan sigorta primi teşvikinde sigortalı sayısı sınırı kaldırılacak.

Çalışma kurallarını esnetmek zorundayız

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, kadının hem istihdama katılımı hem de çocuk yapmasının önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini söyledi. Işık, bunun kısmi zamanlı çalışma ile başarılabileceğini belirterek, "Yeter ki katı çalışma kurallarıyla devam etmeyelim. Bunu esnetmeliyiz. Bunun işverene getireceği yükü de almak zorundayız" dedi.

Kaynak; Sabah

Etiketler : doğum izni