KDV’den istisna olan teslim ve hizmetlerde tevkifat söz konusu olmaz... Fatura düzenleme ve amortisman ayırma sınırı 2017 yılı için 900-TL'dir ... İndirimli orana tabi işlemlerden doğan KDV iade taleplerinde iade konusu yapılamayacak kısım 2017 yılı için 21.400-TL.dir ... Gelir Vergisinden istisna kıdem tazminatı tavanı 01.07.2017-31.12.2017 döneminde 4.732,48-TL.dir ... Hizmet süresi ne olursa olsun 18 yaşından küçük 50 yaşından büyük işçilerin yıllık izin hakları 20 gündür...
TMS/TFRS   |   SPK Mevzuatı   |   Vergi Mevzuatı   |   SGK Mevzuatı 
Muhasebe | Vergi |  SGK |  Denetim |  Meslek Mevzuatı |  TTK |  TMS/TFRS |  Borçlar Kanunu |  Hepsi
Firmamız plastik conta imalatına başladı. Siparişe göre belli ölçeklikte contaları imal etmektedir. Firma plastik alımı yapıyor ancak daha büyük maliyeti bu contaların metalden yaptırılan kalıpları. Conta ölçüleri herseferinde farklı olduğundan conta kalıpları her seferinde farklı ebatlar olduğundan alınıyor ancak conta kalıpları firmada kalıyor. Bu kalıplar bir işe yaramıyorlar, belki ileride aynı ölçekte sipariş gelirse kullanılabilinir (zor bir ihtimal). Bu durumda conta kalıplarını direk contanın maliyetine gider olarak atabilir miyiz yoksa ileride kullanma ihtimaline karşılık demirbaşlara mı atmalıyız? Contanın maliyetine tümden eklendiğinde ileride bunlar bir yıldan uzun vadeli kıymetler ve direk gidere atılamaz denebilir mi? Burdaki tek sorun bu kalıpların %90 tek seferlk olması. Ayrıca ağer demirbaş olarak düşünülürse firma kazanmadığı kazancın vergisini öder çünkü maliyetin %70 i kalıp maliyeti. Saygılar...

 

Değerli üyemiz,

Vergi Usul Kanununun 313’üncü maddesinde “İşletmede bir yıldan fazla kullanılan ve yıpranmaya, aşınmaya veya kıymetten düşmeye maruz bulunan gayrimenkullerle 269’uncu madde gereğince gayrimenkul gibi değerlenen iktisadi kıymetlerin, alet, edavat, mefruşat, demirbaş ve sinema filmlerinin birinci kısımdaki esaslara göre tespit edilen değerinin bu Kanun hükümlerine göre yok edilmesi amortisman mevzuunu teşkil eder...” hükmü yer almaktadır. 

Nihai plastik ürün imalatında kullanılan delme cihazı, damga aleti, kalıp, şablon, ölçü aletleri ve benzerlerinden oluşan özel alet ve cihazların faydalı ömürleri 4 yıl olup dolayısıyla amortisman oranları %25’tir. 

Sorunuzdan anlaşıldığı kadarıyla işletmeniz conta satışları sırasında fiyatlama yaparken, conta üretiminde kullanmış olduğu kalıpların bedellerini de conta satış fiyatına eklemektedir. Yüksek kârlılık bu nedenle ortaya çıkmaktadır. Bir başka deyimle, işletmeniz elde etmediği kazancın vergisini ödemektedir gibi bir durum söz konusu değildir.  

İşletmeniz tarafından yapılabilecek uygulamalardan birisi,  253-Tesis Makine ve Cihazlar Hesabına duran varlık olarak kaydedeceği kalıpları azalan bakiyeler üzerinden amortisman usulüyle giderleştirmesidir. Bu durumda, daha sonra kullanılma ihtimali düşük olan kalıpların ilk yıl en azından %50’si giderleştirilmiş olacaktır.  

Diğer bir uygulama, madem ki kalıplara başka imalat süreçlerinde işletmenin ihtiyacı olmuyor, o halde işletmenin “fason imalat” yöntemiyle faaliyet göstermesi daha fonksiyonel bir uygulama olarak değerlendirilebilir. 

İyi çalışmalar dileriz,

MizanTürk Ekibi.