KDV’den istisna olan teslim ve hizmetlerde tevkifat söz konusu olmaz... Fatura düzenleme ve amortisman ayırma sınırı 2017 yılı için 900-TL'dir ... İndirimli orana tabi işlemlerden doğan KDV iade taleplerinde iade konusu yapılamayacak kısım 2017 yılı için 21.400-TL.dir ... Gelir Vergisinden istisna kıdem tazminatı tavanı 01.07.2017-31.12.2017 döneminde 4.732,48-TL.dir ... Hizmet süresi ne olursa olsun 18 yaşından küçük 50 yaşından büyük işçilerin yıllık izin hakları 20 gündür...
TMS/TFRS   |   SPK Mevzuatı   |   Vergi Mevzuatı   |   SGK Mevzuatı 
Muhasebe | Vergi |  SGK |  Denetim |  Meslek Mevzuatı |  TTK |  TMS/TFRS |  Borçlar Kanunu |  Hepsi
Merhabalar. İnternette araştırdım ama kesin bir cevap bulamadım. Doğum dolayısıyla izindeyim. Ben ücretsiz doğum iznimi de bitirdim. Fakat ocağa kadar çalışma durumum yok annemin sağlık problemi ve bebekten dolayı. Ben 4 ay daha ücretsiz izin istedim ve iş yerim prensipte kabul etti. Ama yasal süreye bakalım dediler. Karşılıklı anlaştıktan sonra dilekçemi versem yeterli mi yoksa ben yasal olmazsa 4 aylık bir süre için sıkıntıya düşer miyim sizce?

Değerli Üyemiz,

4857 Sayılı İş Kanunu’nun  74. maddesi hükmü uyarınca, 

Kadın işçinin isteği halinde , onaltı haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde onsekiz haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir. 

Yukarıda belirten kanun maddesinde işverene 6 aya kadar  ücretsiz izin hakkı vermiştir. 6 ay sonraki ücretsiz izin hakkı işveren ile işçi arasında yapılacak anlaşmaya bağlıdır. İşveren ile anlaşma sağlarsanız ücretsiz izin belgesinin bir kopyasını almanızı öneriririz. 

İyi çalışmalar dileriz,

MizanTürk Ekibi.